04-6402727

איך לבחור מזגן

איך לבחור מזגן – המדריך המלא

איך לבחור מזגן? קיץ או חורף, בחירת מזגן בהתאם לחלל החדר היא קריטית לכל עונות השנה. יש שיקולים שונים שנרצה לקחת בחשבון בבחירת המזגן, בין היתר התפוקה של המזגן, אך לא פחות חשוב הוא להכיר בתהליך ההתקנה. ישנם סוגים שונים של מזגנים כאשר חלקם דורשים התקנה מורכבת יותר. אם אתם מחפשים מזגן לבית, למפעל, למסעדה או לכל מקום אחר המדריך הזה הוא בשבילכם.

איך לבחור מזגן בהתאם לסוגי מזגנים?

קיימים סוגים שונים של מזגנים, אלו הם שלושת המזגנים הפופולריים: מזגן עילי, מזגן מרכזי ומזגנים תעשייתיים. לכל המזגנים יש מכנה משותף כאשר הם כולם בנויים מיחידה פנימית, מדחס ומעבה.

מזגן עילי

מזגן עילי הוא המזגן המסורתי והמוכר, סביר להניח שיש לכם אחד כזה בבית כבר. המזגן מורכב מיחידה פנימית שהיא לפי כוח סוס. הדרך הנכונה לבחור את תפוקת המזגן היא ביחס למספר דברים: האזור בו אתם גרים – אזורים חמים ידרשו תפוקה עוצמתית יותר, בידוד – אם החדר הוא פנימי נדרש בעוצמה חלשה יותר, כיווני אוויר, מספר נפשות השהות באותו חלל ותכנון חיצוני של המבנה. יש מבנים בהם ניתן יהיה להתקין רק מזגן מיני מרכזי. השיקול האחרון הוא גודל החלל, ככל שהחלל גדול יותר נרצה תפוקה חזקה לפיזור נכון של האוויר בחלל.

ההתקנה היא די פשוטה כאשר יש גישה נוחה ליחידה החיצונית. כל מה שנותר לעשות הוא להתקין את היחידה החיצונית ולהעביר צינור למזגן. כאשר אין גישה ליחידה החיצונית נצטרך להאריך את הצינור (תעלת האוויר) והמחיר עשוי להתייקר. כל מטר רץ יהיה בעלות של 80-100 ש"ח.

מזגן מרכזי/מיני מרכזי

מזגן מרכזי הפך לפופולרי בשנים האחרונות בבניינים חדשים, משרדים ומפעלים. מדובר על יחידה מרכזית אחת שמזרימה אוויר קר או חם לכל חללי המבנה. ישנה מערכת בקרה שתפקידה לווסת את עוצמת האוויר היוצא. בניגוד למזגנים סטנדרטיים, כאן המאייד והמדחס נמצאים בחלקו החיצוני של המבנה. האוויר מגיע לחללים השונים באמצעות תעלות אוורור ולכל חלל יש פתח ייעודי. ניתן לשלוט בכל אזור באופן נפרד באמצעות דימרים.

מזגן תעשייתי

מזגנים תעשייתיים הם מזגנים עוצמתיים המותקנים בהתאם להעדפה של אותו מקום. המזגנים פופולריים בקניונים, מסעדות ומתחמי קניות רחבים. המזגנים כוללים מערכות water sourceת מערכות VRF ועוד מערכות שונות. נדרש תכנון מקדים להתקנת מזגן תעשייתי, אז אחרי שהבנתם איך לבחור מזגן וגיליתם שמזגן תעשייתי הוא הנכון לכם, התייעצו עם יועץ מיזוג אוויר בנוגע להתקנה. היועץ יעזור לכם לבחור את רמת הקירור בהתאם לדרישות שלכם.

מה עוד יש לבחון בבחירת המזגן?

  • רעש – דבר נוסף וחשוב שרבים נוטים לשכוח היא עוצמת הרעש של המזגן. כאשר אנחנו בוחרים כל סוג מזגן יש לקחת בחשבון את עוצמת הרעש שלו. הבעיה בעיקר נמצאת במזגנים תעשייתיים ומזגנים מרכזיים. מזגנים אלו נוטים להיות רועשים יותר ולכן, מה שיכול לסייע בבחירה היא תעלת האוויר. ישנם סוגים שונים של תעלות אוויר ובחירה בתעלה מבודדת יכולה להועיל בהפחתת הרעש.
  • חיסכון – מהי צריכת החשמל של המזגן אותו אתם בוחרים? יועץ מערכות אוויר עוזר לכם לדעת מהו התקציב המשוער להוצאות חשמל. כמובן שהנתון נכון לזמן העכשווי בהתאם לתעריף של חברת החשמל. מזגנים מתקדמים עם טכנולוגיית VRF יכולים לסייע לכם בהפחתת הוצאות עסקיות.
  • התקנה – האם משתלם לכם להתקין מזגן מרכזי או מזגן תעשייתי? כאשר אנחנו פונים ישירות לטכנאי הוא לאו דווקא יעזור לנו להוזיל את המחיר, הוא מבצע את העבודה שלו. ההתקנה יכולה להיות יקרה ולהגיע גם לעשרות אלפי שקלים כאשר אין גישה ליחידה החיצונית. במקרים כאלה תצטרכו לשקול מהן האפשרויות הנוספות שלכם לקירור החלל.
  • תחזוקה – כל מזגן דורש תחזוקה, השאלה היא באיזו תדירות ומהי העמידות של תעלות האוויר. הסוג הפופולרי ביותר היא תעלת מתכת, תעלות אלו עמידות בפני עובשים ומזיקים אחרים. עם זאת, התחזוקה תלויה בכם וללא תחזוקה קבועה תוכלו למצוא את עצמכם משלמים הון תעופות על תיקונים. בדקו מול המתקין מהי תדירות הניקיון הרצויה בהתאם לשימוש שלכם. לרוב יש לנקות את התעלות אחת לחצי שנה עד שנה.

איך לבחור מזגן – בחירת חברה מקצועית

כדי לקבל את המענה הטוב ביותר עליכם לבחור בחברת התקנה מקצועית שתוכל להציע לכם את כל השירותים הנדרשים בהתקנה, החל מייעוץ ועד להתקנה פיזית. ככל שתבחרו בחברה מקצועית תהנו לא רק מהתקנה מתאימה, אלא גם מאחריות על ההתקנה. שימו לב, מדובר על אחריות על התקנה בלבד, שימו לב האם יש לכם גם אחריות על המוצר עצמו.

עלויות ההתקנה משתנות ממקום למקום, המחיר הבסיסי הכולל צינור של עד שני מטרים לא צריך לעלות על 700 ש"ח. כאשר מדובר על מזגן מרכזי/מיני מרכזי המחירים גבוהים ומגיעים לכעד 5,000 ש"ח וכאשר מדובר על מזגן תעשייתי המחירים מגיעים לעשרות אלפי שקלים. חשוב לא להתפשר על ההתקנה, גם היא יקרה בעיניכם, התקנה מקצועית תבטיח לכם שקט לאורך זמן.