04-6402727

איך עובד מזגן- המדריך השלם

איך עובד מזגן – המדריך השלם

מזגן איך עובד- בשנת 1902 הומצאה מערכת המיזוג הראשונה ומאז אנחנו רואים שינויים תמידיים במערכת. בהתחלה מערכות המיזוג נועדו כדי לשמור על אספקה בזמן מלחמה ולאו דווקא לנוחות של בני האדם. מאז, המזגנים משתנים בצורה שלהם, בתפוקה שלהם, בגדלים אך כולם פועלים על אותו בסיס של מטרה – בקרה בטמפרטורת החדר. המטרה של מערכת המיזוג היא לספק אוויר קר או חם בחלל הבית.

איך עובד מזגן בהתאם לסוג המערכת?

יש לנו את המזגנים הסטנדרטיים, מזגנים עיליים להם יש יחידה ייעודית. למערכת הקירור שלושה מרכיבים מכניים עיקריים: מדחס, מעבה ומאייד. כל הרכיבים האלה ביחד יוצרים הרמוניה אשר הופכת במהירות את נוזל הקירור מגז לנוזל וחוזר. התהליך הוא פשוט, המדחס מעלה את הלחץ של גז הקירור ושולח אותו למעבה, במעבה הגז הופך לנוזל. נוזל הקירור חוזר אל סליל המאייד ובעצם כאן נוזל הקירור מתאדה ומקרר את הסליל הפנימי. ואז, בעזרת מערכת אוורור פנימית הגז החם נשלח חזרה החוצה אל המדחס וכאשר החום משתחרר לאוויר החיצוני נוזל הקירור חוזר למצב נוזלי. כל פעם כזאת לוקחת שניות ספורות ופעולות בצורה מחזורית עד שחלל החדר מגיע לטמפרטורה רצויה.

ישנם גם מזגנים מרכזיים אשר משמשים משרדים, מלונות ואפילו בתים פרטיים. מערכות מיזוג אלו כוללות מספר רכיבים רב יותר ובסוף מגיעות לאותה תוצאה. במזגנים מרכזיים ניתן לשלוט על עוצמת הקור והחום בצורה אינדיבידואלית (במערכות החדשות). מערכת מיזוג מרכזית כוללת תרמוסטט, יחידה חיצונית, סליל מעבה, מדחס, יחידה פנימית, מאייד ומאוורור שמטרתו להזרים אוויר קר. האוויר הקר עובר דרך צינורות נחושת (תעלות) אשר מגיעיות אל חללים שונים וחזרה אל היחידה הפנימית.

תיאור הפעולה בצורה הבסיסית ביותר יהיה לפי שתי פעולות אשר מתרחשות באותה עת, אחת בחלק החיצוני של המבנה ואחת בתוך המבנה. התרמוסטט שולט על הטמפרטורה בחללים הפנימיים. כל התהליך מתחיל כאשר התרמוסטט רואה שטמפרטורת החדר עולה על הטמפרטורה המבוקשת. לאחר מכן הוא שולח אותות ליחידת הבקרה ואז תהליך הקירור מיושם. המאוורר של היחידה הפנימית שואב אוויר חם בתוך הבית דרך תעלות האוויר. האוויר עובר דרך מסננים (במערכות מתקדמות יש גם יעילות ניקיון), האוויר המסונן החם עובר דרך המאייד. נוזל הקירור בתוך המאייד הופך לגז, האוויר החם נספג לתוך הקירור ובכך מקרר את האוויר שהוא עובר אל הסליל. המפוח של היחידה הפנימית שואב את האוויר הקריר בחזרה דרך התעלות אל החללים השונים – שם האוויר יוצא דרך פתחים.

סוגי מזגנים

אחרי שהבנו את דרכי הפעולה של איך עובד מזגן, יש עוד מספר דברים שאנחנו רוצים לבחון בכל הנוגע לסוגי המזגנים השונים. רוב המזגנים עובדים בדיוק בצורה בה תיארנו, אבל חשוב גם להכיר את סוגי מערכות הקירור השונים. לפניכם סוגי המזגנים בצורה פשוטה ומובנת:

  1. מזגן מפוצל – מערכות אלו הן תחת הקטגוריה של מזגנים מרכזיים. המערכת כוללת יחידה פנימית וחיצונית. מזגנים אלו מספקים שירות מעולה למקומות עם הרבה חדרים נפרדים. המערכות עצמן די שקטות ויעילות, יש לנו את היתרון של חיסכון באנרגיה מכיוון שכל חדר יכול לכבות ולהדליק את המזגן כרצונו. המערכת מציעה בקרת טמפרטורה עקבית לכל הבית. דבר נוסף, רוב המערכת האלו משתמשות במערכות סינון אוויר פנימי ויש לקחת בחשבון את התחזוקה הכרוכה בכך.
  2. מזגן עילי – מזגן עילי הוא המזגן הנפוץ והמוכר ביותר. המזגן מאפשר לנו גם חיסכון במקום וגם גמישות במקום ההתקנה (בשונה ממזגנים מרכזיים לדוגמא). המזגן העילי הוא תחליף למזגן רצפתי שהיה בעבר די נפוץ. ישנם סוגים שונים של מזגנים עיליים אשר משתנים בעיקר לפי גודל מערכת המיזוג וכוחה.
  3. מזגן מיני מרכזי – מזגן מיני מרכזי הוא מזגן המיועד לקירור או חימום של מספר חללים. מזגן מיני מרכזי אינו מיועד למספר רב של חללים (בהשוואה למזגן מרכזי). התקנת המזגן פופולרית במבנים חדשים אך היא מורכבת ולכן לרוב תבוצע בשלב בניית השלד.

איך שומרים על מערכת המיזוג?

יש סוגים שונים של מזגן, אנחנו מבינים איך עובד מזגן אבל האם אנחנו יודעים איך לשמור על מערכת המיזוג? מערכת המיזוג מורכבת, וחשוב גם לדעת ששמירה על מערכת המיזוג יכולה לחסוך לנו לא מעט הוצאות. מערכות המיזוג הן מורכבות, אבל עם תחזוקה נכונה נוכל לחסוך הוצאות גבוהות. כדי לשמור על מערכת המיזוג אנחנו ממליצים להזמין בעל מקצוע אחת לחצי שנה עד שנה (תלוי בסוג המערכת) כדי לערוך בדיקה שגרתית ולנקות.

כאשר מדובר על מערכת מיזוג עם תעלות אוורור, תהליך הניקיון הוא יותר קריטי. כאשר מדובר על מזגן עילי, תהליך הניקיון הוא פשוט וניתן לבצע אותו באופן עצמאי. כל מה שצריך לעשות הוא להוציא את הפילטרים, להסיר את האבק ולשטוף אותם. תחזוקה הולמת של מערכת המיזוג יכולה לחסוך לכם הוצאות גבוהות.