04-6402727

טכנולוגיית VRF – המדריך המלא

החל משנת 2000 טכנולוגיית VRF החלה לתפוס כותרות, תחילה המערכת הייתה זמינה בארה"ב בלבד אך כיום היא מבין הרכישות הפופולריות בקרב הציבור הישראלי. טכנולוגיית VRF מציעה לנו יעילות אנרגטית מעולה, החזרת השקעה מהירה בשל חיסכון בעלויות חשמל ועוד מגוון יתרונות. לפניכם כל המידע על טכנולוגיית VRF.

מהי טכנולוגיית VRF?

המונח VRF מתייחס בראשי תיבות ל-Variable Refrigerant Flow (זרימת קירור משתנה). במילים פשוטות, מערכת ה-VRF היא מערכת הפועלת בקיבולת גבוהה וללא צינורות. בשונה ממערכות מיזוג אחרות, מערכת VRF מאפשרת לנו למספר יחידות פנימיות ולפעול על אותה מערכת אשר מעוצבת באופן שונה בהתאם ליישום. המערכות המתקדמות עובדות בדומה למשאבת חום שיכולה לקרר ולחמם בו זמנית. המערכות עובדות ביעילות גבוהה בשל שימוש במדחס אינוורטר, המערכת מאפשרת למדחס להגדיל או להוריד את הצריכה בהתאם לטמפרטורה בחדר – זה למעשה אחד היתרונות הבולטים של המערכת שבזכותם אנחנו חוסכים בחשמל.

אם נסכם את טכנולוגיית VRF בשני משפטים נצטרף להשוות בין האפשרויות הקיימות היום ובין הטכנולוגיה הנוכחית. עד היום מזגנים היו מגיעים בצורות שונות, בעיקר מזגנים עיליים או מזגנים מיני מרכזיים. החיסרון היה שלא הייתה אפשרות לשלוט במזגנים מיני מרכזיים באופן נקודתי וצריכת החשמל הייתה גבוה ומנגד, התקנה של מספר מזגנים עיליים נראית לא חסכונית. כאן נכנסת לתמונה הטכנולוגיה המתקדמת המאפשרת לנו להשתמש ביחידה חיצונית אחת ולחבר אליה בו זמנית מספר רב של מאיידים. טכנולוגיית VRF מאפשרת לנו להנות ממערכת מיזוג שפועלת אמנם על מנוע אחד, אפשר הטכנולוגיה יכולה לשלוט במקביל על כמה יחידות.

מהם היתרונות של טכנולוגיית VRF?

אם אתם עוברים דירה ממש עכשיו או שוקלים להתקין מזגן מכל סוג, כדאי שתכירו את הטכנולוגיה המתקדמת של VRF. ריכזנו עבורכם את היתרונות של הטכנולוגיה כדי שאתם תוכלו להחליט בסופו של דבר האם היא מתאימה לכם או לא:

יעילות אנרגטית: אמנם רבים נרתעים מעלויות התקנה של טכנולוגיית VRF, אבל אם אנחנו מסתכלים על התמונה הרחבה אנחנו יכולים לראות שצריכת האנרגיה נמוכה בהרבה בהשוואה למזגן עילי או מזגן מיני מרכזי. נוכל לראות את השיפור המשמעותי בעיקר בחשבונות החשמל וזמני מנוחה מוגברים של המערכת כאשר הטמפרטורה בחדר נמצאת בגובה הרצוי.

הגדרות: ניתן להגדיר טמפרטורה בהתאמה אישית, נוכל להתאים את המערכת בהתאם לצרכי הבניין או בית פרטי. הדיירים יכולים לחמם ולקרר אזורים שונים באותה עת. זה יתרון משמעותי שלא קיים במזגנים מיני מרכזיים רבים ומה שמוביל לריבים, ולבעיות במקום העבודה ובבתים פרטיים.

נראות: בהשוואה לציוד מזגנים מסורתי, יחידות VRF הן הרבה פחות מגושמות, מה שהופך אותן לפתרון מצוין למקומות עם שטח מוגבל, להתקנה במבנים חדשים, להתקנה בזמני שיפוץ וכמו כן, להתקנה בכל זמן מבוקש.

דינמיות: פעם היה נהוג לחשוב שמערכות VRF מתאימות רק למבנים ציבוריים, אך עם התקדמות טכנולוגית המערכות הותאמו למגוון רחב של אזורים. היום מערכות VRF יכולות לשלוט בטמפרטורה בצורה מעולה בבית קטן או אפילו בקניון. ככה שהמערכת יודעת להתאים את עצמה לאזור ובהתאם לשטח העבודה של המערכת, המחיר יהיה בהתאם.

הפעלה שקטה: דבר נוסף שעשוי להרתיע הרבה שחושבים להתקין מערכת מיזוג חדשה היא עוצמת הרעש. מערכות VRF מפחיתות רעשים גם ביחידה הפנימית וגם החיצונית, במיוחד בהשוואה למערכות מיזוג אוויר מסורתיות. לכן, ניתן לראות שהמערכות מאוד פופולריות בקרב בנייני משרדים.

התקנה פשוטה: ציוד למערכות מיזוג נחשבות למגושם, כבד ומורכבת להתקנה. מערכות VRF צריכות להיות מותקנות על ידי בעלי מקצוע מיומנים ומוסמכים, ועל אף הטכנולוגיה המתקדמת ההתקנה של מערכות VRF דורשות הרבה פחות מאמץ.

האם טכנולוגיית VRF עדיפה על מערכות אחרות?

מערכות VRF מעניקות מגוון רחב של יתרונות, אבל לא בהכרח יהיו עדיפות על פני מערכות מיזוג מסורתיות במקרים מסוימים. נסביר, מערכות VRF יכולות להתמודד היטב עם חליים גדולים וקטנים. אך האם החיסכון באנרגיה שווה את מחיר ההתקנה בכל מקרה? השאלה תלויה בהיקף המבנה. ייתכן ועדיפה לכם התקנת טכנולוגיית VRF על פני מערכות מיזוג אחרות, במיוחד כאשר מדובר על מבנים דו קומתיים עם צרכי חימום וקירור מגוונים. אך כאשר מדובר על בית פרטי או דירה של שני חדרים עד שלושה, לא בהכרח יהיה עדיף לכם להשקיע בטכנולוגיית VRF. בסופו של דבר טכנולוגיית VRF כן תהיה חסכונית לכם מבחינה אנרגטית, אבל כאשר מדובר על דירות של שניים עד שלושה חדרים כמעט ולא תרגישו את ההבדל.

מהי מערכת VRF מיני?

אם כבר דיברנו על דירות קטנות, מערכות VRF נועדו לתת מענה בעיקר למבנים גדולים, למבנים של ארבעה חדרים ומעלה. השימוש העיקרי כיום למערכות אלו נמצא במבנים מרכזיים עם מספר חדרים גבוה ושטחים מסחריים. מערכת VRF מיני מאפשרת לנו להנות משימוש גם לדירות קטנות ומקומות בהם קיימת מגבלה להתקנה של יחידות חיצוניות. זאת אומרת שאתם לא בהכרח צריכים את הטכנולוגיה בשביל היתרונות הרבים שיש לה, אלא גם במקרים בהם ההתקנה החיצונית של מזגן עילי לדוגמא אינה אפשרית. היחידה החיצונית של מערכות VRF מאפשרת לנו לחבר אליה מספר רב של יחידות פנימיות ולכל אחת שליטה נפרדת.

לסיכום, אם אתם מעוניינים להתקין מערכת VRF חשוב לערוך את ההשוואה ולבחון את כלל האפשרויות העומדות בפניכם. לאחר בחינה מלאה אנחנו נמליץ להסתכל על התמונה הרחבה, גם מבחינה קוסמטית, גם מבחינת תשלומים וגם מבחינת עלויות התקנה – רק ככה תוכלו להגיע לבחירה נכונה.