04-6402727

מזגן מיני מרכזי למי זה מתאים

מזגן מיני מרכזי בעבר היה הרבה יותר שנוי במחלוקת. רבים ראו את הוצאות חשמל של מזגן מיני מרכזי גבוהות ואף מיותרות. עם זאת, היום הדברים השתנו ורבים בוחרים במזגן מיני מרכזי על פני כל סוג מזגן אחר כאשר מדובר על בית פרטי, או כאשר מדובר על בית עסק. הגיע הזמן להבין אחת ולתמיד, מהו מזגן מיני מרכזי ולמי זה מתאים – לפניכם כל הפרטים.

מה זה מזגן מיני מרכזי?

מזגן מיני מרכזי הוא מזגן שיש לו יחידה חיצונית אחת, ועדיין יכול להגיע למספר חללים בו זמנית. אם לדוגמא נרצה מערכת מיזוג שתגיע למספר חללים שונים בבית על בסיס מזגן עילי, אנחנו נדרש להתקין יחידה חיצונית לכל מזגן עילי. כאן בא לידי ביטוי היתרון הראשון של מזגן מיני מרכזית. מערכת המיזוג פועלת באמצעות יחידה חיצונית אלא מחוברות תעלות פנימיות שמגיעות לכל חלל בהתאם לדרישה. האוויר הקר והחם יוצא דרך פתחי אוויר שהותקנו, ברוב המקרים הדרך הנכונה ביותר להתקין מזגן מיני מרכזי הוא בזמן שיפוץ או בזמן בניית הבית כיוון שמזגן מיני מרכזי דורש תשתית מיוחדת וכמו כן, הנמכת תקרה פעמים רבות.

מזגן מיני מרכזי מתאים לבתים פרטיים או חללים שאינם מונים יותר מארבעה חדרים פחות או יותר. יש מזגנים מרכזיים שיכולים להתאים למספר חללים רב יותר, אבל יש לקחת בחשבון את עוצמת מערכת המיזוג ואת התשתיות הקיימות. למזגן מיני מרכזי יתרונות וחסרונות, לפניכם הרשימה.

מזגן מיני מרכזי – יתרונות

  1. אסתטיקה – יתרון בולט של מזגן מיני מרכזי הוא שכמעט ולא ניתן להבחין בו וכמו כן, ניתן לעצב אותו בהתאם לדרישה שלנו. מנגד, יש מזגן עילי שהוא תופס שטח רחב בחלל החדר ובולט לעין, לכן רבים שעוברים לבתים חדשים מעדיפים לשמור על האסתטיקה והניקיון של הקיר ובוחרים במזגן מיני מרכזי.
  2. אינוורטר – רוב מערכות מיזוג האוויר מסוג מזגן מיני מרכזי משתמשות בטכנולוגיית אינוורטר. טכנולוגיה זו נועדה כדי להפחית בצורה משמעותית את ההוצאות בעבור צריכת אנרגיה מצד מערכת המיזוג- מה שהופך את המערכת ליותר זולה אפילו ממזגן עילי.
  3. פיזור חכם – מזגן מיני מרכזי יודע לפזר את האוויר החם והקר בצורה יותר נכונה בחלל החדר, ניתן גם להתקין מספר פתחים באותו חלל כאשר מדובר על חללים גדולים ובכך, המערכת מקררת את החדר גדול ככל שיהיה תוך פרק זמן קצר. יש טכנולוגיות גם שעובדות עם חיישן המודד את טמפרטורת החדר, ובכל פעם בו הטמפרטורה מגיעה למעלה הרצויה, המזגן מפסיק לעבוד כדי לחסוך בהוצאות אנרגיה.

מזגן מיני מרכזי – חסרונות

  1. התקנה – הדבר העיקרי שמונע מרבים להתקין מזגן מיני מרכזי הוא שהתקנת המזגן דורשת תשתיות מיוחדות. לכן, רוב הפונים יהיו אנשים שעכשיו נמצאים בתהליך של רכישת דירה או תהליך שיפוץ. תהליך ההתקנה כולל התקנת תשתיות מתאימה והנמכת התקרה. הנמכת התקרה נעשית כדי למנוע מתעלות האוויר להיות חשופות ולהעביר אותן בצורה יותר פשוטה.
  2. תיקונים – כאשר מדובר על תיקון מערכת מיזוג אוויר מסוג מזגן עילי, תהליך התיקון הוא יותר נקודתי. מצד שני, כאשר מדובר על מזגן מיני מרכזי תהליך התיקון יהיה מורכב יותר ולכן, העלויות יהיו בהתאם. עם זאת, הבלאי של מזגן מיני מרכזי נמוך בצורה משמעותית אם שומרים על ניקיון ותחזוקה נכונה. 

למי זה מתאים?

מזגן מיני מרכזי מתאים לדירות של עד ארבעה חדרים או בתי עסקים שיש להם כמות חללים שאינה עולה על 4. פחות או יותר כל דירה בסדר גודל של ארבעה ולעיתים גם חמישה חדרים יכולה להיעזר במזגן מיני מרכזי. כמו כן, כאשר מדובר על בית דו קומתי, הבחירה הנכונה תהיה במזגן מיני מרכזי. אם אתם לא מעוניינים להציב יחידות חיצוניות רבות בגג הבית או על גבי הקירות החיצוניים, מזגן מיני מרכזי הוא הבחירה הנכונה שלכם. אפשר גם לראות במבנים חדשים שמזגן מיני מרכזי היא הבחירה הכוללת, כך אין צורך להתקין או למצוא מקום להתקנת יחידות חיצוניות רבות. חשבו על זה ככה, אם עכשיו אתם גרים בבית של ארבעה חדרים ונדרשים ארבעה מזגנים, משמע אתם תצטרכו להתקין ארבע יחידות חיצוניות במקום אחת.

בנוסף, מזגן מיני מרכזי עם התקנת של טכנולוגיית VRF יכול להוזיל את ההוצאות שלכם עבור חשמל. החשש הגדול של רבים היה שמזגן מיני מרכזי גורר הוצאות חשמל גבוהות, אבל הדבר לא בהכרח נכון היום. בעבר הדברים היו נכונים, אבל היום אם אנחנו נעזרים במזגנים מיני מרכזיים עם טכנולוגיות מתקדמות, הוצאות החשמל יכולות להיות גם חסכוניות יותר.

כמה עולה?

לאחר שהבנו מהו מזגן מיני מרכזי ולמי זה מתאים, כמה עולה לנו להתקין מזגן מיני מרכזי? המחיר של התקנת מזגן מיני מרכזי יהיה בהתאם לבחירת המזגן, התקנת המזגן, הנמכת תקרה ועוצמת מערכת המיזוג. נסביר בקצרה, בדומה למזגן עילי, גם במזגנים מיני מרכזיים קיימים סוגים שונים של מערכות מיזוג שנוכל לבחור, לכל אחת מהמערכות עלות שונה. דבר שני, עלות ההתקנה נקבעת בהתאם למספר פתחי אוורור, מורכבות התקנה, סוג הצינור וחיבור הגז. הנמכת תקרה לאו דווקא תמיד תקרה, אבל תפקידה הוא לכסות את הצינורות באמצעות בנייה של תקרת גבס. ולבסוף, העלות נקבעת ביחס לעוצמת מערכת המיזוג שנקבעת לפי ערכי BTU. כוח סוס אחד שווה ערך לכ-9,000 BTU. לסיכום, טווח המחירים נע בין 5,000 ש"ח ועד 10,000 ש"ח. אם תבחרו מזגן יוקרתי, המחיר יכול להגיע גם לכ-30,000 ש"ח.