04-6402727

מזגן מרכזי

כל המידע על מזגן מרכזי

מזגנים מרכזיים נחשבים למזגנים פופולריים בבנייה חדשה, במשרדים, אזורי מסחר ואף בבתים פרטיים. התפקיד של המזגנים הוא להזרים אוויר חם, קר ואפילו אוורור דרך תעלות האספקה וחזרה. התקנת מזגן מרכזי מחייבת ידע רחב בתחום, וכמו כן יש לקחת בחשבון את אופן השימוש במזגן כדי לבחון האם הוא מתאים לחלל שלכם. ריכזנו עבורכם את כל המידע הנדרש על התקנת מזגן מרכזי.

מהו מזגן מרכזי?

מזגן מרכזי הוא מזגן שנועד לקרר את כל הבית, ולכן נקרא מזגן מרכזי. יש יחידה אחת מרכזית, המדחס ממוקם בנפרד ממכשירי האוורור, ואילו באמצעות תעלות האוויר הקר זורם לכל החדרים. ניתן לקרר את הבית באופן שווה, ניתן לקרר בדרגות שונות בהתאם לסוג המזגן בו בחרתם (במזגנים מתקדמים ניתן לווסת את רמת הקור בכל אחת מהיציאות). ההתקנה למעשה נחשבת למורכבת, לכן רק בעל מקצוע עם ניסיון יכול לבצע את העבודה בצורה טובה.

תעלות האוורור מחייבות שימוש בחומרי גלם איכותיים, שלרוב כוללים נירוסטה או כל חומר מבודד אחר אשר יכול לשמור על הגז בצורה תקינה בתעלות האוורור. יחידת הפיקוד היא למעשה האחראית, ניתן דרכה לשלוט בכל בית או בכל חדר ניתן לשלוט באופן נפרד לגבי אותה יציאה. מזגנים מרכזיים נחשבים לפחות חסכוניים בחשמל, אך הדגמים המתקדמים וביניהם דגם VRF מאפשרים לנו כן לחסוך בהוצאות חשמל ולהתנהל בצורה עצמאית לכל חלקה במזגן.

מה ההבדל בין מזגן מרכזי למזגן מיני מרכזי?

אנחנו הרבה פעמים יכולים לראות את הבלבול שנוצר בין שני המונחים. מזגן מרכזי ומזגן מיני מרכזי הם למעשה אותו דבר, מערכת מיזוג שנבנית בתוך התקרה לרוב בזמן שיפוץ או בשלבי בניית המבנה. בחדרים יש פתח ממנו יוצא האוויר הקר או החם. בשני המקרים יש מנוע שעושה את כל העבודה, ההבדל ביניהם הוא כוח המדחס לרוב, וכוח המנוע. מזגן מיני מרכזי יכול להתאים למבנים קטנים, למשרדים, ואילו מזגנים מרכזים לרוב יהיה מאופיין עם חללים גדולים יותר. בכל אופן, כאשר מדבר אתכם על מזגן מרכזי או מיני מרכזי, חשוב לדעת שמדובר על אותה פעולה.

כפי שציינו בהתחלה, יש מזגנים שונים שנכנסים לקטגוריה של מזגנים מרכזים. גם מזגן מולטי אינוורטר הוא תחת אותה קטגוריה, מכיוון שהוא עובד על מנוע מרכזי אחד ולמעשה גם הוא נעזר בתעלות מיוחדות שנמצאות בתקרה כדי להוביל את האוויר הקר ממקום למקום. יש שוני בעיצוב של המאיידים, אבל ההבדל העיקרי הוא שניתן לשלוט על כל חלל בצורה נפרדת. למרות שמדובר על מערכת אחת לכל הבית, אתם יכולים להפעיל את המזגן לפי חדר ובכך לחסוך בהוצאות חשמל.

כמה עולה התקנת מזגן מרכזי?

לפני שניגע במחירים ספציפיים, חשוב לדעת שמחיר התקנת מזגן מרכזי משתנה בהתאם לסוג המזגן, ובהתאם לתקציב שלכם. מי שמתקין את המזגן הוא טכנאי מזגנים שתפקידו להתקין את המעבה והמאייד במקומות מתאימים, ליצור פתחי מיזוג ולחבר את התעלות וצינור הגז. כמו כן, יש מקרים בהם תהליך ההתקנה מתייקר מכיוון שיש לכסות את הצינורות על ידי הנמכת תקרה. בנוסף, המחיר נקבע לפי כוח סוס של המזגן (BTU). מידות כוח הסוס נקבעות לפי BTU, כוח סוס בודד יהיה בטווח של 8,000 עד 10,000 BTU. בנוסף, אם אתם בוחרים להצטייד בטכנולוגיה מתקדמת כפי שציינו לעיל או במזגני אינוורטר, המחיר מתייקר באופן משמעותי. יש להסתכל גם על הטווח הארוך, הרי מזגני אינוורטר מבטיחים לנו הפחתה בהוצאות חשמל.

המחיר של התקנת מזגנים מרכזים בדרך כלל כולל פתיחה של שלושה עד ארבעה פתחי מיזוג, התקנת מעבה, מאייד ויחידת פיקוד (מרכזייה). מתוך המרכזייה למעשה יוצאים כל התעלות לפתחים השונים, ופתח אוויר חוזר. זה למעשה הבסיס של כל התקנת מזגן מיני מרכזי או מזגנים מרכזים, יש עוד דברים שעשויים להשפיע על המחיר כמו מספר פתחים רב יותר, מורכבות עבודה, צנרת גז, הנמכת תקרה ועוד. המחיר ההתחלתי של מזגן מרכזי יהיה החל מ-3,500 ש"ח ועד 5,000 ש"ח. שימו לב, ישנם עיצובים שונים, חציבות ועוד נתונים שעשויים להשפיע על המחיר ולכן, המחיר יכול גם להגיע לכ-10,000 ש"ח ומעלה.

מה זה דמפר למזגנים מרכזים?

אם כבר יש לכם התקנה של מזגן מרכזי בבית, אתם לא חייבים לסבול מחוסר משליטה ברמת הקור. אחד הפתרונות הפופולריים ביותר בשנים האחרונות הוא שימוש בדמפרים, התפקיד שלהם הוא להוות מעין תריס על גבי צינור המזגן בכל חדר, באמצעות הדמפר אפשר לווסת את כמות האוויר ולאו דווקא את הטמפרטורה. זה אמנם לא פיתרון לרמת הקור, אבל בהחלט לחדירת הקור לחדר.

איך בוחרים טכנאי מזגנים?

אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך הוא לבחור טכנאי מזגנים שכן עומד בתנאים הנדרשים. כחלק מהתפקיד שלכם בתור לקוחות הוא לערוך סקר שוק, השוואת מחירים ובדיקת מוניטין של כל אחד מהטכנאים הפוטנציאליים. ריכזנו עבורכם מספר דברים שחשוב לבדוק בכל טכנאי שאתם בוחנים:

  1. ניסיון – התקנת מזגנים מרכזים הוא תהליך די מורכב, בעל המקצוע נדרש להיות בעל ניסיון ולפעול בהתאם לתקנות הבטיחות. במקרים רבים אנחנו נרצה גם להשתמש בהנמכת תקרה, עיצובים ייחודיים והתקנת המאייד במקום נוח. לכן, בחירת טכנאי עם חמש שנות ניסיון ומעלה היא הבחירה הנכונה.
  2. מוניטין חיובי – הדרך הטובה ביותר היא לקרוא חוות דעת. מצאתם טכנאי שמוצא חן בעיניכם? בחנו מה אומרים עליו באינטרנט. כל טכנאי מקצועי יחזיק במספר לא מבוטל של ביקורות.
  3. מחיר – האם המחיר עומד במחיר השוק? אם המחיר נמוך מדי או גבוה מדי, אנחנו נרצה להימנע מאותו טכנאי.