04-6402727

האם מזגן VRF מתאים לכם?

אם אתם מחפשים מערכת מיזוג איכותית, כדאי שתכירו את מערכת ה-VRF. אנחנו שומעים הרבה על המערכת בכל מיני אתרים, סקירות, אבל מה באמת זה אומר? אנחנו כאן כדי לספק לכם את כל המידע, מבין הסוגים השונים ועד לתפוקת כוח סוס. כמו כן, האם יש הבדל בין מזגן VRF ובין מזגן אינוורטר? לפניכם כל המידע.

מה זה?

בא ממקור המילים Variable Refrigerant Flow. הפירוש של זה בעברית בשפה חופשית הוא זרימת אוויר משתנה. המאפיין העיקרי שלו הוא שמדובר על מזגן שיש לו יכולת על תפוקת החשמל החשמל שלו. אם נשווה את המערכת הזאת למערכות אחרות כמו מזגן מרכזי, נוכל לראות שכל עוד המזגן דולק – הוא ממשיך לעבוד. מנגד, מזגן VRF יודע לשלוט על הטמפרטורה בחדר ובהתאם לכך הוא יודע מתי לפעול ומתי לא. המזגן פועלת באמצעות מדחס אינוורטר ובהתאם לעוד אמצעים שעוזרים לו גם לקלוט את טמפרטורת החדר ומנגד, להמשיך ולהפיק אוויר קר או חם בהתאם לצורך.

במה זה שונה ממזגן מיני מרכזי? אנחנו רואים בהרבה מבנים חדשים וישנים מערכות מיזוג מסוג מזגן מיני מרכזי או מזגן מרכזי. בדגמים הישנים יש חיסרון מובהק והוא שאין בקרה על כל מזגן בנפרד, על כל פתח. מנגד, המזגן מאפשר לנו לשלוט בכל חדר בצורה מקסימלית ובכך, אנחנו יכולים לחסוך בצורה משמעותית בהוצאות חשמל.

מה ההבדל בין מזגן אינוורטר למזגן VRF?

אפשר להשוות בין שני המזגנים בהתאם לאספקת הכוח שאתם רוצים, בעוד שמזגן אינוורטר סטנדרטי יכול להגיע לתפוקה של 10 כ"ס, יכול להגיע לתפוקה של 30 כ"ס למעבה אחד – כמובן שזה בהתאם לדגם בו אתם בוחרים. לכן, הם יותר נפוצים במקומות תעשייתיים ובחללים גדולים, כמו לדוגמא בתים עם חללים גדולים, בתי עסקים, משרדים, מקומות תעשייתיים וכן הלאה.

מהם היתרונות של מזגן VRF?

  1. חיסכון בחשמל – היתרון הראשון והבולט ביותר הוא החיסכון המשמעותי בהוצאות חשמל. לצערנו, יש היום לא מעט דיירים שמגיעים לדירות עם מזגנים מרכזיים והם לא מודעים להוצאות החשמל הגבוהות מכיוון שאנחנו בכל פעם פותחים את כל המזגנים. צריכת החשמל של מזגן VRF היא משמעותית נמוכה יותר ואמורה לחסוך לכם הוצאות גבוהות בטווח הארוך.
  2. שליטה – אם כבר דיברנו על חיסכון בחשמל, הסיבה העיקרית לחיסכון בחשמל הוא שניתן לשלוט בכל יחידה פנימית באופן נפרד. מכירים את זה שלכם קר, אבל למישהו בחדר הסמוך חם? מה עושים? כשיש לכם מזגן VRF אתם יכולים לשלוט בכל יחידה בשונה ממזגן מיני מרכזי שם הטמפרטורה היא קבועה לכל החללים. עקב כך, אנחנו יכולים גם להתקין יחידות פנימיות שונות בהתאם לכ"ס שונה. לדוגמא, אם יש חללים גדולים בבית וחדרים קטנים, אנחנו לא צריכים את אותה תפוקה של כ"ס ובכך נוכל גם לחסוך בהוצאות רכישה והתקנה.
  3. גיוון – אתם יכולים לבחור סוגי פתחים שונים, בניגוד למזגן מיני מרכזי שם מדובר על פתחי מיזוג סטנדרטיים. מאפשרים לכם לבחור תצורה שונה, כמו לדוגמא מזגן עילי, מזגן נסתר, מזגנים רצפתיים וכולם יכולים לעבוד במקביל לאותה מערכת VRF.
  4. רעש – עד כמה המזגן שלכם רועש עכשיו? יש מזגנים שעובדים בצורה רועשת, אמנם במהלך היום אנחנו לא נשמע את זה באופן משמעותי. עם זאת, כאשר אנחנו ישנים אם מזגן או צריכים שקט בגלל צילומים או כל סיבה אחרת, הרעש הוא משמעותי. המזגנים עובדים בצורה שקטה לחלוטין ומאפשרים לכם להנות ממזגן איכותי שעובד בתפוקה גבוהה ללא רעש.

לא הכל ורוד

מזגן VRF מקנה יתרונות רבים, אבל חשוב גם להכיר את החסרונות של המערכת. הדבר הראשון הוא המחיר אותו נשלם עבור התקנה ותיקונים שלהם. אם נשווה את עלות התיקונים ביחס למזגן מיני מרכזי, נוכל לראות עליית מחירים. עם זאת, ההמלצה שלנו היא להסתכל לטווח הארוך ולכלול גם הוצאות חשמל ובלאי. בנוסף, עובד על מעבה אחד, ככה שאנחנו מסתמכים רק על יחידה אחת ואם היא שובקת חיים – כל הפתחים לא יעבדו. בנוסף, חשוב לבחור היטב את בעל המקצוע שמתקין מהסיבה הפשוטה שלא כולם כשירים לבצע את המלאכה בצורה מלאה. כאשר אתם בוחרים טכנאי מזגנים, בחרו טכנאי עם ניסיון בהתקנתם, שהוא יודע איך להתקין את יחידת המעבה ולהתנהל בצורה נכונה עם היחידות השונות.

האם מזגן VRF מתאים לבית?

כפי שכבר ציינו, מזגן VRF מתאים לחללים גדולים. אם אתם מעוניינים להתקין מזגן VRF בבית, לאו דווקא תמיד זאת תהיה הבחירה הנכונה ונסביר את זה. כאשר הבית שלכם בנוי מחללים קטנים יחסית, אתם יכולים לשקול התקנה של מערכת VRF קטנה או מזגן עילי. כיום יש מערכות VRF קטנות, מה שלא היה בעבר ולכן, התקנת מזגן VRF יכולה להתאים גם לבתים. המערכת מספקת את אותם יתרונות שציינו, ועדיין המחיר שלה יהיה גבוה ביחס להתקנת מזגן עילי לדוגמא. אם אתם מחפשים מערכת שתענה על הצרכים שלכם, ואתם מעוניינים להשקיע במערכת לטווח הארוך מזגן VRF יכולה להיות בחירה נכונה לבית פרטי.