04-6402727

סוגי חדרי קירור – המדריך המלא

חדרי קירור נועדו כדי לשמור על טמפרטורה יציבה במקומות תעשייתיים, מקררים תעשייתים, מטבחים ובכלל בכל תעשיית הקירור, בין אם מדובר על אחסון תרופות או מזון. המערכות שומרות על יציבות בטמפרטורה בהתאם לתקנות שנקבעו על ידי משרד הבריאות. דרגת הטמפרטורה יכולה להשנות בטווח רחב, ממעלות נמוכות במיוחד (מתחת למינוס 30 מעלות) ועד לכ-18 מעלות. לפניכם כל הפרטים על סוגי חדרי קירור ולמה הם משמשים.

סוגי חדרי קירור- מה זה חדר קירור ?

לפני שנרחיב על סוגי חדרי קירור, חשוב להבין מה זה חדר קירור ואיך הוא עובד. חדרי קירור פועלים בצורה קצת דומה למערכות מיזוג אוויר. בכל חדר נוכל למצוא מדחס מובנה שהוא בעל תפקיד ערכי לחדר הקירור, והוא כולל בתוכו חומר קירור נוזלי או גז. חומר הקירור עובר דרך המדחס וברגע בו גז חם עוזב את המדחס, ניתן לראות התחלה של פעולה לתוך החללים הפנימיים. ככה עובדת השיטה באמצעות מחזור קבוע, כדי לשמור על טמפרטורה יציבה. מוטב להדגיש שהתפקיד של חדר הקירור אינו תלוי במערכת עצמה בלבד, אלא גם על ידי התקנת בידוד מתאים. יש מקרים בהם נוכל להתקין בידוד על חדר קיים, ויש מקרים בהם נצטרך לבנות מהתחלה חדרי קירור.

חדרי קירור חייבים להיות מגובים וכמו כן, שנוכל בכל עת לזהות שינוי טמפרטורה קיצוני. כמעט בכל חדר יהיה מד טמפרטורה אשר מציג לנו את הטמפרטורה בכל זמן הפעולה, יש טכנולוגיות מתקדמות שיכולות גם להתריע לכם בכל מקרה בו התרחשה תזוזה לא רצויה בגובה הטמפרטורה. דברים שעשויים להשפיע על שינוי הוא בידוד לא נכון, סגירה לא הרמטית של דלת החדר או כניסות ויציאות מרובות.

כל סוגי חדרי קירור:

את החלוקה של סוגי חדרי קירור אנחנו נבדיל בהתאם לטווח הטמפרטורות של כל אחד מהחדרים. החלוקה היא לארבעה סוגים שונים: חדרי קירור בטמפרטורה חיובית, חדרי קירור בטמפרטורה שלילית, חדרי צ'ילרים והקפאה עמוקה. נסביר בקצרה על כל אחד מהסוגים, ובכך נוכל לבחור היטב בהתאם לצרכים שלנו:

  1. חדרי קירור בטמפרטורה חיובית – חדרי קירור בטמפרטורה חיובית עובדים בדרך כלל בין אפס מעלות ועד 18 מעלות צלזיוס. השימוש בחדרי קירור בטמפרטורה חיובית מתאימים לשמירה על מזון יבש (פירות, ירקות) וכמו כן, שימור מזונות טריים בשל ערכי לחות נמוכים במיוחד.
  2. חדרי קירור בטמפרטורה שלילית – חדרי קירור בטמפרטורה שלילית עובדים בדרך כלל בטווח מינוס 28 מעלות ועד אפס מעלות. מערכות הקירור נועדו כדי לתת מענה לקירור מזון חם, הקפאה ולעיתים גם הקפאה עמוקה. כמו כן, חדרי קירור אלו יכולים להתאים לאחסון מזונות טריים כמו בשר טרי, דגים ועוד. שימוש נוסף בחדרי קירור בטמפרטורה שלילית הוא עבור מוצרים רפואיים.
  3. חדרי צ'ילרים – חדרי צ'ילרים נותנים מענה להקפאה מהירה כדי לשמור על ערכי המוצר ככל הניתן. כמו כן, החדרים האלו נועדו כדי למנוע מקרים של זיהום, בדרך כלל ניתן למצוא חדרי צ'ילרים במטבחים תעשייתים ולא במסעדות. עבור מסעדות יש תחליפים שונים וקומפקטיים לאחסון של מוצרים בודדים, התחליף נקרא שוק פריז.
  4. הקפאה עמוקה – אמנם גם חדרי קירור בטמפרטורה שלילית יכולים לשמש לצורך הקפאה עמוקה, אך כאשר אנחנו רוצים להגיע לטמפרטורה של מינוס 30 מעלות ועד מינוס 40 מעלות אנחנו נצטרך להיעזר בחדרי הקפאה עמוקה. חדרי הקפאה עמוקה נועדו להקפאה של מוצרים טריים, חדרי בשר, שמירה על קינוחים ועוד.

האם אתם צריכים חדר קירור?

אחרי שהרחבנו על סוגי חדרי קירור, האם אתם באמת צריכים אחד? יש מקומות שלא ידרשו בחדרי קירור מכיוון שגודל החדר אינו נחוץ להם, והם יכולים להסתפק רק במקררים. מנגד, חשוב להדגיש את האכיפה של משרד הבריאות בנושא שימור מוצרים. הנחיות משרד הבריאות קובעות הנחיות ברורות לכל סוג מזון, ויש בדיקות שגרתיות של משרד הבריאות כדי לוודא שאכן הנהלים נשמרים. חדרי הקירור גם יכולים להיות לשם מטרות חיסכון. ברגע שאנחנו עובדים עם חומרי גלם שהוקפאו היטב נוכל להשתמש בהם בצורה יותר מבוקרת ולאורך זמן. כמובן, צריך גם לדעת איך להפשיר את המוצרים בצורה חכמה כדי למנוע התפשטות חיידקים.

חשוב להדגיש דבר נוסף, יש דברים נוספים שחשוב לדעת לגבי אחסון המוצרים. לדוגמא, אתם לא תוכלו לאחסן מזונות יבשים עם דגים באותו חדר, אלא במקום נפרד. כל התקנות של משרד הבריאות כתובות באתר, ולפני שאתם בוחרים את סוג חדר הקירור חשוב ללמוד היטב את הנושא.

כמה עולה חדר קירור?

המחיר של בניית חדר קירור משתנה בהתאם לאם נרצה לבנות חדר קירור מאפס, או שנרצה להפוך חדר מסוים לחדר קירור. יש הרבה משתנים בנושא ולכן, לא ניתן לדייק במחיר אחד. המחיר משתנה בהתאם להצעת המחיר אותה תקבלו מבעל המקצוע. בעל המקצוע מגיע אליכם ובוחן את גודל החדר הרצוי, בודק היטב האם חדר הקירור מתאים לסוג האחסון שלכם וכמו כן, התפקיד שלכם הוא להתאים את גודל האחסון בהתאם לתפוקה שלכם. המלצה שלנו, תמיד תבחרו גודל חדר מעט יותר גדול ממה שאתם צריכים בפועל, ואם אתם צופים להתרחב בשנים הקרובות קחו זאת בחשבון. לאחר בחינה של בעל המקצוע ובדיקה להיכן ניתן לחבר את מערכת הקירור (יחידה חיצונית), הוא יוכל להעניק לכם הצעת מחיר כוללת.