04-6402727

סוגי תעלות מיזוג

סוגי תעלות מיזוג – המדריך המלא

מערכת מיזוג אוויר היא מערכת שנמצאת בכל חלל, גדול או קטן. ישנם סוגים שונים של יחידות מיזוג אוויר ורק בחירה נכונה ביחידת מיזוג אוויר וסוג תעלת מיזוג האוויר תבטיח קירור וחימום מתאים לחלל החדר. לכל אחת מיחידות מיזוג האוויר יתרונות וחסרונות משלה. כדי להתאים בצורה נכונה את פיזור החלל בחדר יש להכיר את סוגי תעלות מיזוג האוויר ואיך להתאים את היחידה לגודל חלל החדר.

מהי יחידת מיזוג אוויר?

ישנם סוגים שונים של יחידות מיזוג אוויר. יש את היחידה המוכרת שהיא יחידה נפרדת ללא תעלות פנימיות משמעותיות. מעבר לכך, יש מזגן מרכזי, מזגן מיני מרכזי, מזגן תלוי, מזגן רצפתי, מזגן חכם, מזגן מפוצל ועוד. מזגנים תעשייתיים יהיו מזגנים מיני מרכזיים או מרכזיים. באמצעות יחידות אלו יש לנו יחידת בקרה אחת משמעותית ודרך תעלות מיזוג האוויר מופץ אוויר קר לחללים השונים. התעלות מאפשרות לנו לקבל כמות גדולה של אוויר קר או חם לכל חלל חדר. עם זאת, התעלות כמעט תמיד יהיו חייבות להגיע ליחידת בסיס המאפשרת פיזור אוויר.

כאשר בעל מקצוע מתבקש להתקין יחידת מיזוג מרכזית הוא צריך להעביר תעלות לחדרים השונים, לאחר מכן מציבים התקנה של פתחים דרכם מתפזר החלל. במזגנים מודרניים ניתן לווסת את הטמפרטורה, לסגור ולפתוח בכל חלל חדר אליו מגיעה התעלה. זאת בניגוד למזגנים ישנים שם השליטה לא קיימת, אלא רק דרך יחידת הבקרה.

התקנת סוגי תעלות מיזוג

התקנת תעלת מיזוג חייבת להיות מבוצעת על ידי בעל מקצוע אשר מנוסה בתחום. התקנה לא נכונה ותחזוקה לא קבועה תהפוך את יחידת המיזוג ללא יעילה. תעלות מיזוג חייבות להיות בנויות בצורה טובה ולכן, חשוב לתכנן את ההתקנה בצורה מתאימה. ישנם ארבעה סוגי תעלות מיזוג:

תעלות מתכת – סוגי תעלות מיזוג

הסוג המוכר ביותר הוא ממתכת. התעלות עשויות מתכת, אלומיניום או פלדה מגולוונת. צורת התעלה משתנה בהתאם למקום ויכולה להיות מעוגלת, מרובעת, מלבנית או בצורה של אליפסה. הסיבה לכך שתעלות מתכת הן נפוצות יותר מאשר סוגים אחרים היא מכיוון שמדובר על תעלה עמידה, יש לה סבירות נמוכה יותר לצבור עובש ופני השטח לא נקבוביים.

תעלות מסיבים

מדובר על תעלות מסיביות המתאימות לחללים גדולים בדרך כלל. התעלות בנויות סיבי זכוכית אורגניים אשר דחוסים ליחידה אחת נוקשה. החלק הפנימי של התעלה מבודד ומונע בריחה של אוויר. החלק הפנימי אטום כדי למצוא מהסיבים לחדור למערכת האוויר. ישנם יתרונות אקוסטיים ותרמיים לסוג זה, אך עדיין סוג זה נחשב לזול ביותר להתקנה.

תעלות פיברגלס

תעלות פיברגלס הם צינורות אוויר המצופים פיברגלס, חלקן מרופדות גם בצד החיצוני וגם בצד הפנימי של הצינורות. הפיברגלס משמש לבידוד התעלות ובכך היעילות של פיזור אוויר קר וחם גבוהה יותר. בנוסף, המערכות נחשבות לשקטות יותר מאשר הסוגים האחרים שציינו עד עכשיו.

תעלות גמישות

תעלות אוויר גמישות בנויות מסליל קפיצי. הסליל עטוף בפלסטיק דו שכבתי, התעלות נחשבות לזולות והן מאפשרות לנו התקנה גם במקומות מורכבים. לרוב נרצה להשתמש בתעלות גמישות רק עבור תעלות קצרות יחסית. למרות הגמישות של התעלות, ככל שיהיו יותר כיפופים לתעלה כך תושפע גם מערכת המיזוג.

תחזוקת תעלות מיזוג אוויר

לאחר שהכרנו סוגי תעלות מיזוג אוויר שונים, יש נתון חשוב שרבים פוסחים עליו. כאשר המזגן לא עובד כראוי יש לכך השלכות רבות וסיבות שונות. לרוב אנחנו נפנה ליחידה המרכזית מכיוון שבעינינו הבעיה נובעת משם. תצטרכו לשאול את עצמכם מתי בפעם האחרונה ניקיתם את תעלות מיזוג האוויר. התעלות צוברות אבק, עובשים וכל מיני אובייקטים אשר חוסמים את האוויר ליציאה חלקה. מעבר לכך, עליכם לשקול מה יוצא מתוך התעלה, הבלאי הוא טבעי ואין איך להילחם בו וגם יחידות עם סינון לא יבצעו את הסינון באופן מוחלט לחלוטין.

לכן, רצוי להזמין טכנאי לניקוי תעלות אחת לחצי שנה עד שנה. בכל פעם שאתם רואים דעיכה בביצועים של התעלות בעל המקצוע מגיע ובוחן האם התקלה קשורה לכך שהתעלה אינה נקייה ולרוב התשובה הזאת היא הנכונה. הניקיון נעשה באמצעות פתיחת התקלות ושימוש בציוד מתקדם אשר מאפשר לטכנאי להגיע לכל חלק בתעלות, גם כאשר מדובר על תעלות העולות על עשרות מטרים.

כמה עולה התקנת תעלות ליחידת מיזוג?

המחיר למעשה לא מושפע דווקא מהיחידה עצמה, שם המחירים יחסית קבועים. יש משפיעים שונים כמו הסוואה של תעלות מיזוג, הארכת תעלות מיזוג במקרה בו היחידה החיצונית רחוקה, חציבה בקיר אם נדרש בכך ועוד. המחיר עבור הערכת תעלות מיזוג האוויר הן מתחילים מכ-100 ש"ח לכל מטר רץ ומשתנים בהתאם לסוג התעלה הנבחרת ומורכבות ההתקנה. כדי לקבל מחיר עבור הפרויקט שלכם תצטרכו לפנות לבעל מקצוע אשר יעריך את סדר גודל העבודה.