04-6402727

מערכות קירור

מהן מערכות קירור?

ישנם סוגים רבים של מערכות קירור, בין אם מדובר על מערכת קירור לצורך מיזוג אוויר ובין אם מדובר על מערכת קירור למטבחים (מקררים קטנים עד גדולים). מערכות קירור אמנם מספקות תוצאה זהה ברוב המקרים, אך יש הבדלים בין המערכות השונות. ריכזנו עבורכם את כל המידע אליו אתם נדרשים בכל הנוגע למערכת קירור.

איך עובד מקרר?

מערכות קירור במקררים נועדו כדי לקרר אזור באופן מיידי. מערכת הקירור כוללת שימוש בצינורות מלאים בנוזלי קירור, בדרך כלל גז F. גם במקררים יש מדחס שמטרתו להגביר את הלחץ ואת הטמפרטורה כדי להפוך את הגז חזרה לנוזל, ככה שניתן יהיה לייצר מחזוריות של התהליך. נוזל הקירור זורם לאורך הצינורות כדי להסיר חום ולשמור על טמפרטורה קבועה. יש מערכות קירור שונים בתחום המקררים, בין אם מדובר על מערכת קירור ביתית ובין אם מדובר על מערכות קירור תעשייתיות שיכולות להגיע גם למערכת קירור בגודל של חדר ויותר. השימוש במערכות קירור נועד כדי לשמור על המזון ולהבטיח קירור קבוע. התקנת מערכת קירור משתנה בהתאם להיקף גודל מערכת הקירור, יש מקרים במיוחד במסעדות ומפעלים בהם מערכת הקירור צריכה להיות גדולה והיא חלק בלתי נפרד מהקמת תשתיות המבנה. מערכת הקירור היא מערכת מבודדת ברוב המקרים, ככל שניתן – כך שומרים על טמפרטורה קבועה.

איך עובדת מערכת מיזוג אוויר?

מערכות מיזוג אוויר גם עובדות במגוון דרכים, זה תלוי אם מדובר על מזגן בודד ובין אם מדובר על מזגן מרכזי. גם כאן, השימוש הוא באותו עיקרון של שימוש בנוזל קירור שמובנה בתוך המערכת, אך הוא גם משתמש באוויר סביבתי בחדר כחלק מתהליך החימום. למזגנים, בניגוד למערכות קירור אחרות, יש יותר תעלות מיזוג אוויר ומאווררים כדי לדחוף את האוויר הקר או החם הרחק מהיחידה. כך ניתן יהיה להשיג את הטמפרטורה הרצויה על פני שטח חלל גדול.

תחזוקה של מערכות קירור

למערכת קירור נדרשת תחזוקה, מדובר על חלק בלתי נפרד כדי לשמור על מערכת הקירור. מלבד למערכת הקירור שציינו, ישנן עוד מערכות קירור ברכבים, מוצרי אלקטרוניקה ועוד. מערכות קירור יכולות לרדת באיכותן, והתיקונים יכולים להשתנות בסדר גודלם. כדי למנוע תקלות, יש מספר דברים שאנחנו צריכים לעשות כדי לשמור על תחזוקה תקינה. הדבר החשוב ביותר הוא להבין כיצד המערכת עובדת, ברגע שיש לנו את המידע הזה נדע איך לטפל בו. אם מדובר על מערכות מיזוג לדוגמא, אנחנו צריכים לדאוג לניקוי קבוע כדי למנוע עובשים, לשים לב לרעשים לא תקינים ולראות שהמזגן מאוורר בצורה סדירה. גם במערכת קירור, יש לנו בדרך כלל ווסת שמראה לנו את מד הטמפרטורה, ככל שיש שינויים יש להזמין טכנאי מערכת קירור.

ההמלצה שלנו היא תחזוקה קבועה למערכת קירור, ככה תבטיחו ביצועים אופטימליים ואורך חיים ממושך. מומלץ לטפל במערכות הקירור לפחות פעם עד פעמיים בשנה, גם אם מדובר על בדיקה שגרתית. לפעמים אנשים בוחרים שלא לערוך בדיקה שגרתית, אבל בסופו של דבר הבדיקות האלו יכולות למנוע תקלה הרבה יותר גדולה. במיוחד שמדובר על מערכות קירור תעשייתיות, אנחנו ממליצים לערוך בדיקות באופן תדיר יותר. אחת הדרכים לבחון האם קיימת תקלה היא באמצעות רעשים חריגים, ריחות או ירידה באיכות הביצוע.

תכנון חדר קירור

כפי שציינו בהתחלה, ישנם סוגים שונים של מערכת קירור, מערכות קירור הכוללות חדר קירור מחייבות אותנו בהכנה עוד בשלבים המוקדמים של התכנון. אם אנחנו רוצים לבנות חדר קירור, יש לבחון איזו מערכת ייעודיות בהתאם לחלל החדר. יש סוגים שונים של מערכות של חדרי קירור, לרוב הבחירה תהיה בין חדר הקפאה סטנדרטי ובין מערכת קירור CO2. יש להתאים את גודל החדר בהתאם לצורך שלכם, אנחנו ממליצים לא להתאים את החדר בדיוק לגודל העכשווי שאתם צריכים אם אתם בתהליך צמיחה, אלא אפילו לקחת שטח רזרבי. יש לקחת בחשבון נתונים שונים כמו חדר קירור חיצוני או פנימי, האם אתם משתמשים בחדר הקירור לאחסון מזון, ואם כן איזה סוג מזון, חומרי גלם וממה עשוי חדר הקירור. יש לקחת בחשבון שמה שאתם מאחסנים עשוי להשפיע על אופי בניית חדר הקירור, יש להתאים את עובי הפאנלים ולקחת בחשבון נתונים שעשויים להשתנות.

מערכות קירור – צריכת חשמל

יש הבדל נוסף בין מערכת הקירור והוא בא לידי ביטוי בהתאם לצריכת החשמל. יש לכל סוג צריכת חשמל שונה, וכאשר אתם בוחרים את מערכת הקירור הפוטנציאלית, יש לקחת בחשבון גם עלויות שוטפות הכוללות צריכת חשמל, תיקונים ובדיקות שגרתיות. בעל מקצוע מנוסה יידע לתת לכם את כל הפרטים עוד לפני ההתקנה, ככה תוכלו לבחור את הדגם הנכון לכם. המחיר של מערכות קירור משתנה בהתאם לסוג המערכת ובהתאם לשטח גודל החדר, ההתקנה יכולה להתחיל מ-300 ש"ח ולהגיע גם לעשרות אלפי שקלים. אחד הדברים שמשפיעים על המחיר הוא אורך התעלות, יש מקרים בהם יש ליצור תעלות ארוכות וככל שהתעלה ארוכה יותר כך המחיר נקבע לפי מטר.

בחירת טכנאי מערכת קירור

מי שמבצע את ההתקנה, ומי שאחראי על בדיקות שגרתיות הוא טכנאי מערכות קירור. כאשר אתם בוחרים בעל מקצוע כזה, חשוב לבדוק האם יש לו ניסיון בתחום ההתקנה הרלוונטי לכם. לדוגמא, אם אתם רוצים ליצור חדר קירור, בדקו האם בעל המקצוע ביצע זאת בעבר. חשוב להסתכל גם על אופן הביצוע שלו, חוות דעת על שירות בעל המקצוע והאם הוא עומד במחירים הקבועים בשוק.