04-6402727

שוק פריזר

מה זה שוק פריזר?

שוק פריזר, מקפיא הלם, צ'ילר ועוד שמות רבים עונים להגדרה של שוק פריז. במילים פשוטות, מדובר על מערכת הקפאה מהירה המיועדת לקירור מהיר. ישנם לא מעט סוגים של שוק פריזרים, הם נפוצים במטבחים ובמקומות תעשייתיים אשר עובדים עם תחלופה גבוהה. השוק פריזר בגדול נועד כדי לזרז תהליכים ולשמור על מזונות, תרופות ועוד לטווח הארוך. לפניכם כל המידע אליו אתם נדרשים בכל הנוגע לשוק פריז.

איך פועל שוק פריזר?

שוק פריזר פועל באמצעות יציאת אוויר קר על מה שמונח בתוך השוק פריזר. מדובר על מקפיא מיוחד, תהליך הקירור הוא למעשה הקפאה מואצת. שוק פריז יכול להיות מערכת קירור קטנה, או מערכת קירור בגודל של חדר בעל קירות מבודדים ודלתות אטומות. המטרה העיקרית של שוק פריז הוא להפחית את גובה הטמפרטורה של כל הפריטים שנמצאים בתוך בפרק זמן קצר. השימוש בשוק פריז נועד כדי לשמור על אוכל ומזון על ידי הקפאה מהירה שיכולה להגיע גם למינוס 40 מעלות. שוק פריזר מאפשר לנו להקפיא מזונות תוך פרק זמן קצר, הרבה יותר מאשר מקפיא סטנדרטי.

השוק פריזר גורם מכניס מכות קפיאות וזרימת אוויר נמוכה לתוך ליבת המזון. אם המזון הוא נוזלי, תוך פרק זמן קצר נוכל לראות שהוא הופך לגביש. ככה גם ניתן לשמור על איכות המזון (עם הפשרה בצורה ייעודית). רוב המקומות שומרים על טריות המזון, מאיצים תהליכי בישול ועוד באמצעות שוק פריז.

עד כמה קר שוק פריזר?

השאלה הזאת נשאלת פעם אחר פעם, אבל אין תשובה מדויקת. הטמפרטורה של השוק פריזר הוא בהתאם ליצרן, טווחי הטמפרטורה משתנים ויכולים גם להשתנות בהתאם למה שאתם מגדירים.

כמה זמן לוקח לשוק פריז להקפיא?

משך זמן ההמתנה על להקפאה מוחלטת משתנה בהתאם לחום של המוצר, בהתאם לטמפרטורה של המוצר. אחת הדוגמאות היא מוצר שהגיע ל-180 מעלות ובאמצעות שוק פריז יוכל להגיע ל-5 מעלות תוך פחות משעה וחצי. חשוב להדגיש, תהליך הקירור הוא מהיר, אבל לא מדובר על הקפאה באמצעות חנקן אלא בשיטה יותר ידידותית. שוק פריז יכול להוריד את רמת הטמפרטורה באופן מהיר כדי לשמור על טריות. אפשר לראות שיש גם מקומות שמשתמשים בשוק פריז כדי לשמור על חומרי הגלם שלהם או המוצרים שלהם בטמפרטורה נמוכה, כמו גלידריות, ירקניות, דגים ומטבחים מסחריים.

האם הקפאה מהירה היא נכונה?

האם באמת צריך להקפיא בצורה כל כך מהירה? כאשר אנחנו מקפיאים מזון המים בפנים מתגבשים לקרח. ככל שתהליך ההקפאה ארוך יותר, כך גבישי הקרח גדלים. גבישי קרח גדולים יכולים לפגוע בחומרי הגלם ולהשפיע על איכות וטעם המזון. מצד שני, הקפאה מהירה יכולה לשמור על גבישים קטנים יחסית, מה שגורם להרבה פחות נזק למוצר ואף שומר על טריות. ברגע שהמזון קפוא אפשר לאחסן אותו לטווח ממושך – כל עוד הוא נשאר קפוא. במטבח בייתי אין באמת שימוש בשוק פריזר למעט מקרים חריגים, אבל כאשר מדובר על מקומות תעשייתיים לא נרצה לפסוח על שלב זה כדי לא לאבד את טריות המזון.

שוק פריזר בהתאמה אישית

שוק פריזר בהתאמה אישית הוא שונה ממה שאתם בוודאי חושבים. לרוב שוק פריז המיועד למסעדות קטנות או לשימוש ביתי, יהיה דומה למקרר הביתי ולרוב בממדים קטנים יותר. מצד שני, שוק פריז בהתאמה אישית הוא מוצר שנועד ספציפית עבור הלקוח. במרבית המקרים, המונח מתייחס לבנייה של חדר או מקפיא שוק פריז. הבנייה נעשית בהתאמה אישית מול בעל המקצוע ובהתאם לצורך של הלקוח. תכנון חדר שוק פריז נועד כדי לתת מענה לספקים, למפעלים, למסעדות ועוד. בעזרת חדר בנוי אישית ללקוח ניתן להגיע לתוצאות הרצויות בכל עסק, ולטמפרטורה המתאימה לכם.

יש דרישות גבוהות לחדרי שוק פריזר, עליו להכיל את כל הציוד הנדרש כמו מד טמפרטורה, ווסת, בידוד תרמי, דלתות מבודדות, ידית פתיחה מבפנים ומבחוץ, עיצוב מדפים או גודל החדר ביחס לתכולה הרצויה וויסות הערבול בצורה המתאימה לכם. ערבול אינטנסיבי עשוי לייבש את המזון וליצור את הפעולה ההפוכה ממה שאנחנו רוצים. על המדחס להיות עמיד ביחס לכל מערכת ההקפאה, יש להתאים את המערכת בהתאם לגודל ונפח המשטח, כל אלו עושה בעל מקצוע עם ניסיון מתאים.

כמה עולה שוק פריזר?

המחיר של שוק פריזר משתנה בהתאם לצורך שלכם, אם מדובר על מוצר ללא התאמה אישית המחירים עשויים לנוע בטווח ה-1,000 ש"ח עבור שוק פריזר קטן ועד אלפי שקלים בודדים עבור מערכת גדולה יותר. כאשר מדובר על בניית חדר קירור, המחיר נקבע ביחס לסוג הפרויקט. המחירים משתנים במנעד רחב ותלויים במספר גורמים, רצוי לבצע את התהליך עוד בשלב התשתיות של המבנה כדי ליצור חדר מתאים. כמו כן, ניתן להקים חדר קירור חיצוני המתאים לטמפרטורה הרצויה.

לסיכום, טכנולוגיית הקירור וההקפאה מחייבת אותנו ללמוד את הצורך שלנו ובהתאם לכך לפעול. ככל שנקפיד יותר על תיאום מוחלט של המערכת לצורך שלנו, ככה נוכל לענות על הצרכים הבסיסיים, לשמור על טריות של מזון, על הארכת חיי מזון מבושל, התאמה מוחלטת לגלידריות, מסעדות, קונדיטוריות, מפעלים ואחרים. הטכנולוגיה מאפשרת לנו להוריד את הטמפרטורה של התכולה במהירות גבוהה ולעמוד בתקנים הנדרשים לשמירה על איכות המזון. ניתן למצוא מערכות שיכולות להגיע למינוס 40 מעלות, ומצד שני גם למינוס 18 מעלות ויותר – בהתאם לצורך שלכם. חשוב לוודא שכל המוצרים מאושרים על ידי משרד הבריאות.