04-6402727

תקלות במערכות הקירור

4 סוגי תקלות במערכות הקירור ואיך אפשר לזהות אותן

החיים המודרניים היומיומיים והתעשיות של היום כאחד תלויים מאוד במערכות קירור איכותיות. המערכות המורכבות הללו, למרות יעילותן והתקדמותן הטכנולוגית, חשופות לתקלות מסוימות. זיהוי של בעיות אלו באופן מידי יכול להפחית משמעותית את עלויות התיקון, למנוע נזק רב ולהבטיח שמערכות הקירור שלכם בבית ובעסק יישארו פונקציונלית. מאמר מקיף זה יציג בפניכם 4 סוגים בולטים של תקלות נפוצות במערכות קירור ויסביר לכם כיצד תוכלו לזהות אותן.

דליפות קור אפשריות שעלולות להיווצר במערכות הקירור

כאשר אנחנו מדברים על נשמת אפה של מערכת הקירור, חומרי הקירור נמצאים בראש הרשימה. תרכובות כימיות אלו מהוות חשיבות רבה בספיגה ושחרור של חום ומאפשרות את תהליך הקירור. פשרה ברמת הקירור במיוחד עקב דליפות יכולה להפחית באופן דרסטי את יעילות המערכת. אבל איך מזהים דליפת קירור פוטנציאליות?

 • יכולת קירור מופחתת – זהו הסימן הברור ביותר. אם לחדר או לבניין שלכם לוקח יותר זמן להתקרר או שמא הם לא מגיעים לטמפרטורה שנקבעה, ייתכן שזה בגלל דליפת קור.
 • רעשים יוצאי דופן – רעש שריקה או בעבוע עשוי להצביע על כך שנוזל הקירור בורח מהמערכת.
  היווצרות קרח – כאשר יש רמת קירור מופחתת, סליל המאייד עלול להיות קר מדי, מה שיוביל להיווצרות של גושי קרח.
 • חשבונות אנרגיה מוגברים – עם יעילות קירור מופחתת, המערכת צריכה לעבוד קשה כפליים, מה שמוביל לצריכת אנרגיה מוגברת.
  • זכרו, עבור תרחישים כאלה, תמיד מומלץ להתייעץ עם מומחים למערכות קירור, מכיוון שטיפול בחומרי קירור דורש מיומנויות מיוחדות.

התפקיד המכריע של מדחסים והפגמים הפוטנציאליים שלהם

המדחסים הם לב מערכות הקירור וממלאים תפקיד חיוני. הם מזרימים את נוזל הקירור דרך המערכת ומבטיחים חילופי חום. לכן, כל תקלה במדחס עלולה לדרדר את כל תהליך הקירור. הסימנים העיקריים של מדחס לא תקין כוללים:

 • פליטת אוויר חם – אם המערכת שלכם מתחילה לנשוף אוויר חם, זו אינדיקציה ברורה שהמדחס אינו פועל כראוי.
 • רעשים מוזרים – מדחס שנמצא במצוקה עלול להשמיע רעשים חריגים. הקשיבו לקולות תקתוקים, שקשוקים או זמזומים.
 • בעיות במפסק – ניתן לייחס ניתוק תכוף של המפסק גם לבעיות במדחס.
 • מדחס לא מופעל – אם המדחס לא מופעל בזמן שהמאוורר פועל, סביר להניח שיש בעיה.
  • יש לטפל בבעיות במדחס באופן מידי. לפעמים, עקב הבלאי, החלפת המדחס עשויה להיות הפתרון הטוב ביותר. בדקו עם אנשי מקצוע בתחום לקבלת הכוונה מקצועית.

מסננים וסלילים סתומים מעידים על תקלות במערכות הקירור

שמירה על ניקיון המסננים והסלילים היא קריטית לביצועים מיטביים של מערכות הקירור. במשך תקופות של שימוש ממושך, הם לוכדים אבק ופסולת ולפעמים אפילו מעלים עובש. כאשר מתרחשת סתימה, המערכת צריכה להפעיל מאמץ נוסף, מה שגורם למערכת לעבוד קשה יותר. כמו כן, הדבר גורם לתנודות טמפרטורה במערכת הקירור. לפני הניקיון, ייתכן שתבחינו בהצטברות מוגזמת של אבק סביב פתחי האוורור שלכם. סימן זה מעיד על הצורך בניקיון יסודי. כמו כן, סתימה של המסננים במערכות אוורור מובילה גם לצריכת אנרגיה מוגברת. ללא עלייה פרופורציונלית בקירור, חשבונות האנרגיה עלולים להרקיע שחקים. ניקוי שוטף והחלפת מסננים וסלילים במידת הצורך יכולים להקל על בעיות אלו ולעזור לכם לשמור על היעילות של המערכת.

תקלות נפוצות במערכות אוורור יכולות להסתכם בתרמוסטט

התרמוסטט משמש כמרכז הפיקוד של מערכת הקירור ומכתיב את אופן פעולת המערכת כולה. אבל כשהוא לא מתפקד, הוא יכולים להשפיע לרעה על מערכת הקירור. אינדיקטורים של תרמוסטט בעייתי הם בעיקר קירור לא עקבי, כאשר חלקים מסוימים בחדר או בבניין עשויים להרגיש קרים יותר מאחרים. אינדיקטור נוסף הוא אי התאמות בתצוגה של התרמוסטט, בעוד שהטמפרטורה המוצגת אינה משקפת את טמפרטורת החדר בפועל. לעיתים גם המערכת עלולה שלא להגיב והתאמת התרמוסטט לא מייצרת את השינויים הרצויים. בעוד שלפעמים כיוון מחדש של התרמוסטט יכול לפתור את הבעיות הללו, במקרים מסוימים יש צורך בהחלפה מלאה. תחזוקה שוטפת לא רק מגנה על מערכת הקירור והתרמוסטט שלכם אלא גם מבטיח סביבה נוחה, בריאה וחסכונית.

כך תשמרו על מערכות הקירור שלכם עם תחזוקה שוטפת

כל מכונה, מתקדמת או חזקה ככל שתהיה, דורשת בדיקות שוטפות, ומערכות קירור אינן יוצאות דופן. רוב הבעיות המתעוררות ביחידות קירור מתחילות לרוב כתקלות קלות שכאשר הן נותרות ללא השגחה, הן עלולות להסלים לבעיות גדולות יותר. בדיקות שגרתיות של אנשי מקצוע יכולות לזהות ולתקן את הבעיות השקטות הללו לפני שהן מתגלגלות לתיקונים או החלפות יקרות. תחזוקה מבטיחה שכל רכיב במערכת מתפקד בקיבולת האופטימלית שלו. כאשר כל חלק נמצא במצב מעולה, המערכת משתמשת באנרגיה בצורה יעילה יותר.

לסיכום

מערכות קירור דורשות התבוננות קפדנית ותחזוקה שוטפת כדי לתפקד בצורה מיטבית. על ידי הבנה מעמיקה של סוגי תקלות במערכות הקירור והתסמינים שלהן, אתם יכולים למצוא את התקלה בזמן, לטפל בה בעזרתם של אנשי מקצוע ממחים ובכך להאריך את תוחלת החיים של מערכות הקירור שלכם.